Engelsiz Bir Yaşam İçin
“Aerolet Tuvalet Lifti”  %25  kas kuvveti kalmış bir kişinin başkasına muhtaç olmadan tuvalet ihtiyacını karşılamasını sağlamak amacıyla tasarlanmış ergonomik bir tuvalet yardımcısıdır.

Optimum hareket 
Doğal duruş prensibine dayanarak çalışan Aerolet Tuvalet Lifti, kişinin gövdesinin aşağıya doğru senkronize olmuş bir şekilde hareketine ideal bir destek sağlar.

Kişiye Özel Çözümler
Aerolet Tuvalet Liftinin önemli bir faydası da kullanıcısına göre ayarlanabilir olmasıdır. Aerolet Tuvalet Lifti, kişinin bacak boyuna ve gövdeyi sabit tutma derecesine göre ayarlanabilir. 


Modeller: 

AEROLET TUVALET LİFTLERİ'nin farklı ihtiyaçlara cevap veren, alçalıp yükselme tipine göre değişen farklı model seçenekleri mevcuttur:

Öne Doğru Eğimli Alçalıp Yükselebilen Tuvalet Lifti / Standart Model

Dikey Hareketli Alçalıp Yükselebilen Tuvalet Lifti / Standart Model

PLC Model Tuvalet Lifti (Kişisel Yükseklik Kombinasyonu) **

**Hastane – Bakımevleri ve Rehabilitasyon Merkezlerine Özel


Avantajları:

Doğal şekilde ayağa kalkma hareketini sağlamak için azami destek sağlanır.
Kullanıcı ayağıyla yere devamlı basıp temas ettiğinden  sağlam bir şekilde oturma pozisyonu elde edilir.
Normal oturma şekli kişinin tuvalet ihtiyacını gidermesini olumlu etkiler.
Elektronik kontrol düğmelerinin kullanımı çok kolaydır.
Kol desteklerinin yüksekliği ayarlanabilir. (Kol dayamaları, opsiyonel olarak katlanabilir)
Çabuk ve kolay monte edilir.
Hasta için daha büyük bir emniyet sağladığı gibi hastaya bakanlar için de bel incitme riskini azaltır.

 

 

 

Fazla Yüksek Klozetin Yol Açacağı Sorunlar:

Oturak boyu fazla yükseltilmiş tuvaletler, kişinin özellikle büyük abdest ihtiyacını gidermesinde zorluk yaşamasına ve yetersiz idrar akışına neden olabilir. İdeal olanı, oturak yüksekliğinin değişebilir olmasıdır.

Sabit şekilde yükseltilmiş bir klozet oturağının yol açacağı bir diğer sorun ise; kişinin tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra kişisel temizliğini yapmakta zorlanacak olmasıdır. Klozetteki standart bide ( taharat musluğu) kullanıcıya göre alçak seviyede kalacak, böylece kişisel temizlik işlemi eskisinden daha da zor hale gelecektir.

Kısaca ideal olan; kişinin kalkışını kolaylaştırması için oturağın kalkarken yüksek ancak tuvaletini yaparken aşağıda olmasıdır.

 

Günlük aktivitelerimizden biri olan tuvalete oturup kalkma önemli bir harekettir. Eğer kalkmakta zorlanıyorsa, kişi tuvaletin yüksekliğini kendine uygun duruma getirmelidir. Bunun için genellikle standart klozetlerden daha yüksek ( 46 cm ve üzeri ) klozetler, hatta daha da yüksek ve tehlikeli oturaklar kullanılabilir. Kişi, oturak boyu yükselen klozetten kendi başına kalkabilir ( veya refakatçinin eğilmesine gerek kalmaz ) ancak bu defa da farklı sorunlar oluşur.

 

 

 

MODELLER:

ÖNE DOĞRU EĞİMLİ ALÇALIP YÜKSELEBİLEN TUVALET LİFTİ

AEROLIFT Alçalıp Yükselebilen Tuvalet Lifti, kişinin fiziki yapısına bakmaksızın kalkış ve oturuş hareketini yaparken optimum desteği sağlar. 

İki yandaki kol dayamaları üzerindeki butona basılı tutulmasıyla, kişiye düzgün ve kesintisiz bir oturuş - kalkış hareketi kazandırılır. Tuvalet liftinin kontrol mekanizmasıyla senkronize çalışan bu kumandalar yardımıyla, kişinin tuvalete otururken oturağın alçalması, tuvaletten kalkarken de yükselmesi sağlanır. 

Tuvalet Lifti / Öne Doğru Tilt Hareketli from Engelsiz Ürünler on Vimeo.

 

DİKEY HAREKETLİ ALÇALIP YÜKSELEBİLEN TUVALET LİFTİ

Dikey Tip Tuvalet Lifti, adından da anlaşıldığı gibi; alçalıp yükselme hareketini dikey olarak yapar. Diz ve/veya kalça eklemlerinde çok az fleksiyon ( bükülme ) kabiliyeti olan veya hiç olmayan kişiler için idealdir.

KİMLER İÇİN FAYDALI: Dikey Hareketli Tuvalet Lifti, doğru ve doğal kalkış hareketi ile kişiye mükemmel desteği sağlar. Son derece sessiz çalışan bu tuvalet lifti; artrit, kas distrofisi, Multiple skleroz (MS), çocuk felci, bacaklarda kas kuvvet kaybı, hemipleji, felç ve bunun gibi hastanın hareket kabiliyetini kısıtlayan diğer rahatsızlıklar için ideal bir çözümdür. Dikey Tip Tuvalet Lifti; standart olarak katlanabilen kolçaklarla donatılmıştır. Bu kolçaklar, oturuş ve kalkış sırasında kullanıcı ile birlikte hareket ederek kişiye kesintisiz destek sağlar. Bacak kuvveti gerektirmez.Kalkış yüksekliği, klozet yüksekliğine bağlıdır: Örneğin, 40 cm yüksekliğindeki bir klozete uygulanırsa, lift maksimum 85 cm yükselir; 50 cm yüksekliğindeki klozetlerde ise maksimum 95 cm yüksekliğe erişilir.

Tuvalet Lifti / Dikey Hareketli from Engelsiz Ürünler on Vimeo.

PLC MODEL* PROFESYONEL TİP ALÇALIP YÜKSELEBİLEN TUVALET LİFTİ
KİŞİYE ÖZEL YÜKSEKLİK KOMBİNASYONLU –  Hastaneler, Bakımevleri, Rehabilitasyon Merkezlerine Özel

Bakım ve tedavi hizmeti veren sağlık kuruluşlarında hastaların aynı tuvaleti kullanmak zorunda olmaları sıkça görülen bir durumdur. Hastalar tuvalette (muhtemelen yardımla veya yardımsız olarak) ayağa kalkmak için her yolu denerler. Bazıları için klozet oturağı çok yüksek veya çok alçaktır. Diğerleri içinse duvardaki tutunma barı çok yüksekte veya çok alçaktadır.

Daha yüksek olan bir klozet oturağı, daha az çabayla ayağa kalkmak için en iyi seçenektir. Ancak, yüksek bir tuvalet oturağının da enerji kaybı nedeniyle ters bir etkisi vardır, bu nedenle kabızlık olasılığı ve CVA gibi riskler artar. Bağırsak hareketleri sırasında, pelvis doğru biçimde arkaya yatık olmalıdır. Oturma pozisyonunuz ne kadar alçaksa, bağırsak hareketleri o kadar kolay ve uygulanan kardiyovasküler basınç (ıkınma sırasında) o kadar az olur. Ama ‘derin’ bir oturma pozisyonu öte yandan ayağa kalkma zorluğu demektir. 

Bu doğal oturma ve ayağa kalkma hareketini olabildiğince sağlayabilmek için çözüm; kurum içi bakımda Aerolet PLC tip tuvalet kaldıracıyla sağlanır. Bu çözüm farklı kullanıcıların, renkli ışıklarla desteklenen beş kalkış seçeneği olan bir kontrol panelini kullanarak tuvalet oturağını kendi istedikleri yüksekliğe kaldırmalarına olanak sağlar. Özellikle, ayakların yerden temasının kesilmemesi için bacağın alt kısmının boyu önemlidir.


Bireysel farklılık iki ana nedenden kaynaklanır:

♦ Gövdenin kıvrılabilme derecesi farklıdır; bu durumun kişinin statürüyle
(boyu ve fiziki yapısı ile) ilgili olduğu anlaşılmaktadır: daha ağır olanlar ağırlık merkezi yoluyla daha fazla denge kazanmak için daha fazla aşağı eğilirler. Gövde öne eğilerek, ağırlık merkezi ayakların yukarısına getirilir. Bunun sonucunda, diz eklemlerindeki moment azalır.
♦ Oturma yüksekliğiyle ilişkili olarak bacağın alt kısmının başlangıç konumuyla bağlantısı: oturmak için kısa bacaklar düz kalırken, uzun bacaklar kıvrılırlar.

PLC Model Aerolet tuvalet kaldıracı bakıcılar için de oldukça yararlıdır. Kişiyi kaldırmak için yardıma gerek kalmaması üzerlerindeki fiziksel yükün azalması demektir. Öte yandan, liftin kullanıcıları da kapının dışında bekleyen bir refakatçi olması nedeniyle acele etmekten kurtulurlar.

Tuvalet oturağı en alt konumda olduğu sürece, engelli olmayan kişiler de herhangi bir rahatsızlık duymaksızın Aerolet tuvalet liftini kullanabilirler.

Bu diyagramda 40 cm’den maksimum 50 cm’ye kadar birklozet oturağı için 5 farklı konumun maksimum tuvalet oturma yükseklikleri gösterilmektedir.

 

 

 

 

 

 

Bir örnek olarak:

Konum 1: yaklaşık 140-150 cm boyunda bir kişi için
Konum 2: yaklaşık 150-160 cm boyunda bir kişi için
Konum 3: yaklaşık 160-170 cm boyunda bir kişi için
Konum 4: yaklaşık 170-180 cm boyunda bir kişi için
Konum 5: yaklaşık 180-190 cm boyunda bir kişi için