info@engelsizurunler.com.tr
+90 212 672 7274

| yazILIM | SONO KEY - ÖZEL İLETİŞİM YAZILIMI


TOBII SONO KEY İLE HAYALLERİNİZİN ÖTESİNE GEÇİN

Tobii Sono Key yazılımı Tobii iletişim cihazınız ile uyumludur ve cihazınızın tüm fonksiyonlarına erişiminizi sağlar. Yeni versiyonu Tobii Sono Key 1.5 ile erişiminiz her zamankinden daha kolay, esnek, yapılandırmaya daha müsait şekilde ve yeni fonksiyon modülleri ile birlikte sunulur. Tobii Sono Key, kullanışlı ve kapsamlı bir şekilde iletişim cihazınıza erişiminizi sağlayan Tobii Communicator kullanıcı arayüzüdür. Tobii Sono Key 1.5 ile kolayca chat yapabilir, e-posta gönderebilir, yüz yüze konuşma yapabilir, arkadaşlarınızı arayabilir, internette gezebilir, oyunlar, kitaplar ve sosyal medya ile zaman geçirebilir ya da düşüncelerinizi kolayca yazıya dökebilirsiniz.


 • Sesinizi Duyurun

 • Tobii Sono Key ile hazırladığınız metni saklayabilir, yazıcı ile çıktısını alabilir, yapay ses (Kadın ya da Erkek sesi) ile konuşabilir ve bilgisayarın e-posta, Facebook, SMS, oyunlar, medya oynatıcılar ve diğer tüm fonksiyonları üzerinde kullanabilirsiniz. Tobii Sono Key iletişim yazılımınızı çevresel kontrol cihazına dönüştürerek(ECU) televizyonunuzun, aydınlatmanızın, kapılarınızın ve diğer tüm elektronik araçlarınızın uzaktan kumandası haline getirebilirisiniz.

Kimler Sono Key Kullanmalı?

Okur/yazar olan ve herhangi bir seviyede iletişim problemi yaşayan herkes Tobii Sono Key’i kullanabilir. Özellikle ALS, Serebral Palsi, Felç ya da Afazi (konuşma kaybı) yaşayan bireylerin yüksek oranda ihtiyaçlarını karşılar ve bu kişiler için en uygun yazılımdır. Ayrıca çoklu kullanıcı özelliği ile her bir farklı kullanıcı için farklı kullanıcı profilleri yaratmak mümkündür. Tobii Sono Key 1.5 bilgisayarınızın tüm fonksiyonlarından tam anlamıyla verim almanızı sağlayarak, hayatınıza daha fazla özgürlük katar.


 •  

Kullanım Kalitesini Arttırmak için Kişiselleştirme

İletişim kurmak için tercih ettiğimiz yöntemler kişiseldir ve Sono Key kullanıcısı olan herkes kendi tercihleri doğrultusunda iletişim araçlarını yapılandırabilir. Tobii Sono Key 1.5 ile siz de kendiniz için en uygun olduğunu düşündüğünüz girdi verilerini yapılandırabilir ve seçenekler arasından en uygun klavye tipini seçebilirsiniz.

1.5 versiyonu ile Sono Key yazılımı çok daha fonksiyonel ve tam anlamıyla esnek hale gelmiştir. Bu sürümüyle, iletişim yazılımınızı, kendi ana sayfanızı yeniden yapılandırarak ve isterseniz sadece sık kullanılan modülleri ana sayfanızda koruyarak kendiniz için çok daha basit ve hızlı olmanızı sağlayacak bir iletişim yardımcısı haline dönüştürebilirsiniz.

Sono Key’deki tüm kişiselleştirme ve ayarlara ulaşabileceğiniz kontrol paneli, yazılım içinde bir modül olarak sunulur, kişiselleştirme ve ayarlar için Communicator yazılımının düzenleme moduna (edit mode) gitmek zorunda kalmazsınız.

Daha İyi Bilgisayar Erişimi İçin Daha Fonksiyonel Modüller

Tobii Sono Key 1.5, bilgisayar erişiminiz için çeşitli fonksiyonel modüller ile sunulur. E-postalar, Facebook, medya oynatıcılar, Skype, resim görüntüleyicisi ve çok daha fazlası, modül olarak yazılımınızın içerdiği uygulamalardan birkaçıdır. Kindle-for-PC (e-kitap okuyucu) ve Windows 7 oyunları da yenilenen Sono Key 1.5 sürümünde bulunan modüller arasındadır.

Tuş/Modül Kilidi

Facebook, E-posta, Skype ve SMS mesajlaşma gibi bir çok modülün buton kilidinin aktive edilebilmesi ile de bu modüller kontrol dahilinde kullanılmaz hale getirilebilir.

 • Konuşma Sesi Çıkışının ve Diğer Fonksiyonların Kontrolü
 • Sono Key ile kolayca erişebileceğiniz bilgisayar fonksiyonlarından sadece birkaçı:

 •  Metinden sese: Seslendirmek istediğiniz ifadeyi yazın ve yapay sesiniz ile seslendirin.
 •  Metninizi yönetin: Yeni metin pencereleri açın, kaydedin, gönderin ve yazıcı ile çıktısını alın.
 • Skype: Arkadaşlarınız ve aileniz ile online sohbet edin.
 • Facebook: Dünyanın en geniş sosyal ağının bir parçası olun.
 •  Kindle E-reader: En popüler E-kitap okuyucuya erişin
 • Oyunlar: Windows 7 ile sunulan oyunlara yazılım üzerinden ulaşın.
 • Takvim: Takviminize göz atın, görüşmelerinizi, alarmlarınızı, önemli etkinlikler ve hatırlatmalarınızı not edin.
 • Fotoğraf Albümü: Cihazınızla fotoğraflar çekin, fotoğraf albümlerinize göz atın ve kendi slaytlarınızı yaratın.
 • Hesap Makinesi: Hesap makinesi kullanın.


 •  


Yüz Yüze İletişimden Çok Daha Fazlası

Her gün yeni teknolojilerin sunulduğu günümüz dünyasında, iletişim kurmak yanınızdaki bir insanla yüz yüze konuşmaktan çok daha fazlasıdır.  Tobii Sono Key’in, gelişen iletişim çağının bir parçası olabilmeleri için kullanıcılarına sunduğu fonksiyonlardan birkaçı:

E-posta kontrolü: E-posta gönderip alabilirsiniz, yapay ses ile seslendirebilir aldığınız mailleri dinleyebilirsiniz.
Cep telefonu fonksiyonu: SMS mesajları gönderip alabilirsiniz, telefon ile arama yapıp yine gelen aramaları kabul ederek telefon görüşmesi yapabilirsiniz.
Skype sohbeti: 30 milyondan fazla Skype kullanıcısına ulaşabilirsiniz. Arkadaşlarınız ve aileniz ile chat (çevrimiçi sohbet ) yapabilirsiniz.
Çevresel kontroller: Televizyonunuz, klimanız, aydınlatmanız ya da elektronik diğer cihazlarınızı tanımlayarak uzaktan kontrol edebilirsiniz.


Hızlı İletişim ve Kullanım Kolaylığı

 • İşte Tobii Sono Key kullanımını etkili, kolay ve daha hızlı kılan birçok fonksiyondan bazıları:

 •  Windows ekran klavyesi: Windowsta ve internette göz atmanızı kolaylaştıracak özelleştirilmiş ekran klavyesi.
 • Hızlı konuşma: Uygulama değiştirmek zorunda kalmaksızın yapay ses kullanımı.
 • Hızlı ifadeler: Daha hızlı iletişim kurmanıza izin verecek olan, önceden hazırlanmış hatta kategorilere ayrılmış ifadeler.
 • Facebook: Dünyanın en geniş sosyal ağının bir parçası olun.
 •  Mesajlaşma geçmişi: Sıklıkla tekrar kullanılmak isteneceği için son ifadelerinize hızlıca erişim
 • Ekran işlevselliği: kolayca açılabilir, kapanabilir, genişletilebilir ya da uygulama boyutuna küçültülebilir ekran.
 • Büyük butonlar: Kolay erişilebilir, büyük butonlar.
 • Alarmlar: Kendiniz ya da bakıcı için programlanabilir sesli alarmlar.
 • Ses kontrolü: Hızlıca açılıp kısılabilen ses seviyesi.

ÇOK YÖNLÜ KİŞİSELLEŞTİRME OLANAKLARI  

Girdi yönteminizi saniyeler içinde değiştirebilir; ABC, QWERTY ya da gözle kontrol için optimize edilmiş farklı klavye seçeneklerinden dilediğinizi kullanabilirsiniz.

Tobii Sono Key, kullanım sırasında ekran üzerinde yapacağınız seçimler için farklı seçim metodlarını da kullanabilmenizi sağlar: Doğrudan tıklayarak ya da dokunarak, durma süreli, tarama veya bakarak kontrol.

Ana sayfanızı bile kişiselleştirebilirsiniz; bunun için Sono Key Kontrol Paneli üzerinden sadece istediğiniz modülleri seçmeniz yeterli.

Tüm ayarlar, herhangi bir programlama gerekmeden kolayca yapılabilir.